Viete, že prirodzené pH vlasov je kyslé, zatiaľ čo väčšina výrobkov na starostlivosť o vlasy je zásaditá? Preto musíme vlasy okysľovať. Prečítajte si viac o postupe, ktorý vyrovnáva prirodzené pH vašich vlasov.
Postup okyslenia sa môže zdať dosť zvláštny alebo záhadný. Vyvoláva v nás predstavu zložitých chemických procesov alebo profesionálnych úprav vlasov, ale v skutočnosti s nimi nemá nič spoločné. Pozrite sa, čo znamená okyslenie vlasov a prečo sa oplatí používať kyseliny v starostlivosti o vlasy!
Postup sa zameriava na zníženie pH pokožky hlavy a vlasov tak, aby boli kyslé. Ide o mimoriadne významnú kúru, ktorá vám umožní dodať vlasom lesk a žiarivosť a zbaviť sa elektrizovania, pretože kutikuly sú sploštené a štruktúra je hladká.
Niektoré ženy prirovnávajú tento postup k účinkom olejovej kúry na vlasy - v skutočnosti sú výsledky podobné. Vyplýva to z vlastností kyselín a ich prínosu pre vlasy. Mali by ste vedieť, ako používať kyseliny na vlasy a prečo to má taký obrovský význam. Budete z toho mať osoh vy aj váš účes.
Prirodzené pH vlasov je približne 5,5. Táto mierna kyslosť je vhodná a každá odchýlka od normy končí problémami s vlasmi - krepovatením, statickou elektrinou, suchosťou. Vlasy by ste nemuseli okysľovať, keby nebolo toho, že takmer všetko môže narušiť acidobázickú rovnováhu - najmä výrobky z drogérie.
Príčiny narušenej rovnováhy vlasov a pH pokožky hlavy:
Možno si myslíte, že kyseliny potrebujú len vlasy s vysokou pórovitosťou, pretože majú zdvihnuté kutikuly, ktoré sa dajú sploštiť znížením pH. Mali by ste si však uvedomiť, že na pórovitosti vlasov tu až tak nezáleží - všetky typy vlasov sa cítia najlepšie v kyslom prostredí, takže obnovenie rovnováhy pH je potrebné pre všetky typy vlasov - s nízkou, strednou alebo vysokou pórovitosťou. Všetkým z nich bude kyslé pH prospievať.
Predstavujú kyseliny nejakú hrozbu? Kyseliny v nás vyvolávajú predstavu dráždivých látok, ale nie sú škodlivé, ak dodržíte niektoré pravidlá.
Predovšetkým ich nemôžete používať príliš často, pretože nadmerné používanie kyselín by mohlo spôsobiť nepriaznivý účinok - extrémne suché vlasy. Vlasové kutikuly sú zvyknuté na otváranie a zatváranie, ale táto forma cvičenia môže viesť k trvalému zvýšeniu pórovitosti. Preto príliš alkalické alebo príliš kyslé pH zhoršuje stav vašich vlasov.
Hovorí sa, že stačí raz týždenne, ale mnohé dievčatá používajú kyslé oplachovanie vlasov po každom umývaní, aby uzavreli kutikuly a uhladili vlasy. Frekvenciu musíte prispôsobiť svojim potrebám a tomu, ako vaše vlasy na takúto kúru reagujú. Kľúčové je pozorovanie vlasov a výber správneho ošetrenia a starostlivosti podľa aktuálnych potrieb.
Záleží aj na type vybraného kyslého prípravku - nižšie pH znamená, že by ste ho mali používať menej často. Ak má výrobok 4-5 pH, pokojne ho používajte častejšie. Treba však odpovedať na jednu kľúčovú otázku...
Nie je to vôbec zložité - na udržanie správneho pH vo vlasoch nepotrebujete drahé kadernícke procedúry. Urobte to sami, bez toho, aby ste opustili svoj domov. Všetko, čo potrebujete, je prostriedok, ktorý bude pôsobiť vo vlasoch po rutinnom umývaní, a ten, ktorý funguje najlepšie, je... oplach vlasov. Zavedenie tohto jednoduchého kroku do starostlivosti o vlasy ako poslednej fázy je jednoduchý spôsob, ako udržať vlasy zdravé a úžasné.
Aké sú najlepšie oplachovače vlasov pre vyvážené pH? Tie, ktoré obsahujú kyseliny (napr. mliečnu, mandľovú), aj tie, ktoré sú založené na rôznych zložkách s nízkym pH. Najznámejšie sú octové, citrónové, pivové a kávové oplachovače vlasov. Väčšinu z nich si môžete vyrobiť sami, ale musíte poznať vhodné pomery zložiek, takže lepšou voľbou môžu byť hotové oplachy na vlasy, napr. malinový octový oplach.
Kľúčová informácia! Rovnováhu pH vo vlasoch môžete obnoviť aj inými produktmi, napr. prípravkom na umývanie ženských oblastí, ktoré obsahujú kyselinu mliečnu a blogerky ich často odporúčajú na umývanie vlasov.
Vo svojich kyslých vlasových produktoch hľadajte výťažky z ovocia a zložky, ako je kyselina citrónová, už spomínaná kyselina mliečna a kyselina jablčná, ako aj kyselina glykolová.
Ak nedôverujete hotovým produktom a používanie intímnych umývacích prípravkov na vlasy vám pripadá divné, prečo svojmu účesu nedopriať domáci wellness prostredníctvom domáceho oplachu na vlasy? Pozrite si najjednoduchšie recepty na prípravky, ktoré navrátia vlasom pH rovnováhu:
1. Oplachovanie octom a citrónom - je najsilnejšie vďaka nízkemu pH citróna a octu, preto sa odporúča najmä na farbené vlasy; nemalo by sa používať častejšie ako raz za dva týždne. Ako ho vyrobiť? Zmiešajte 1 liter vody s lyžicou liehového octu a čerstvej citrónovej šťavy.
2. Oplachovanie jablčným octom - ľahšia verzia octového oplachovania. Nebojte sa ju používať častejšie, napr. po každom umytí vlasov. Ako ju pripraviť? Zmiešajte 1 liter vody s kvalitným jablčným octom.
3. Pivný oplach na vlasy - jeho pH je približne 4,5, takže je ako stvorený na použitie raz týždenne, najmä ak sú vaše vlasy matné. Ako si pripraviť pivnú zmes na oplachovanie vlasov? Potrebujete vodu a pivo v rovnakom pomere.
4. Kávová zmes na oplachovanie vlasov - má správne pH na mierne okyslenie vlasov, ale môže spôsobiť stmavnutie farby, takže je dobrou voľbou pre tie z vás, ktoré sa neboja jemnej zmeny farby. Aký je recept? Uvarte 2-3 lyžice mletej kávy v litri vody; po vychladnutí ju sceďte.
Samozrejme, existuje viac receptov na oplachovanie vlasov, ktoré môžete vyskúšať. V každom prípade je dobré použiť lakmusový papierik na kontrolu domácej zmesi a nepreháňať to s kyslosťou.
Sú protichodné? V skutočnosti nie. Kyslé oplachy vlasov a oleje poskytujú podobný účinok - hladkosť vlasov, lesk, ochranu pred UV žiarením, ľahšie rozčesávanie. Kyseliny však na vlasy pôsobia silnejšie a nemusíte ich prispôsobovať pórovitosti svojich vlasov. Nezaťažia ani vaše vlasy a ich použitie je jednoduchšie (vlasy jednoducho opláchnete). Celkovo by ste sa určite nemali vzdávať kyslých oplachov, ak ste fanúšikom olejových kúr na vlasy.
Obe procedúry môžu pri nadmernom používaní škodiť, takže ich striedavé používanie má určite zmysel. Ďalším dobrým riešením je použitie oleja pred umývaním, aby ste mohli po umývaní použiť kyseliny na uzavretie kutikúl a zároveň uzavrieť živiny vo vlasoch.
Komentáre: #0