Tí, ktorí majú na hlave kučery, musia mať na pamäti, že tento typ vlasov si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Kučeravé vlasy majú nerovnomernú štruktúru, majú tendenciu strácať vlhkosť a stávajú sa matnými a sú náchylné na poškodenie. Ako postupovať pri starostlivosti o kučeravé vlasy, aby boli zdravé a odolné? Podľa všetkého sa nápoveda neskrýva nikde inde ako vo vašich vlasoch.
Mnohé ženy môžu o hustých a kučeravých vlasoch iba snívať. Tie z nás, ktoré majú rovné vlasy, považujú vlny a kučery za výhru v lotérii. V praxi sú však kučeravé vlasy omnoho náročnejšie! Vyžadujú si špeciálnu starostlivosť a prinášajú so sebou viac problémov, než by sa mohlo zdať. Aby sme mohli odpovedať na otázku, ako sa starať o kučeravé vlasy, je najlepšie venovať im viac pozornosti! Jednoducho si o nich zistite ďalšie informácie, a dbajte na to, aby ste ich starostlivo dodržiavali.
Na prvý pohľad vidíme vlasy plné kučier a veľkého objemu. Niektorým ľuďom sa môže zdať, že to je to jediné, čím sa tento typ vlasov odlišuje od ostatných. Najvýznamnejšie rozdiely sa však skrývajú trochu hlbšie. Ak sa na ne chcete pozrieť bližšie, odporúčame použiť mikroskop. Potom zistíte, že prierezový vzhľad je úplne odlišný od rovných vlasov. To, že vlasy začnú kučeravieť, je dané ich štruktúrou - zvlnené vlasy sú ľahko splošťované (elipsa), kučeravé vlasy sú ploché a natočené vlasy pripomínajú obličku.
Navyše, kučeravé vlasy sú oveľa jemnejšie a citlivejšie na účinky vonkajších faktorov. Odkiaľ pochádzajú? Prirodzené kučery sú v miestach kučeravenia tenšie, a preto sú krehké a lámavejšie. Okrem toho nemajú pevne zviazanú vrstvu kutikuly s prekrývajúcimi sa šupinkami, ktoré ležia na plocho, ako je to v prípade rovných vlasov. V miestach zatočenia sa malé keratínové šupinky mimovoľne dvíhajú. Preto sú kučeravé vlasy od prírody veľmi pórovité, ale samozrejme, aj v tomto prípade existujú výnimky.
Ďalším problémom, s ktorým musia majiteľky kučeravých vlasov bojovať, je sklon k úbytku hydratácie. Tento typ vlasov je často dehydrovaný, čo súvisí s jeho štruktúrou. Nielenže vlhkosť uniká cez nadmerne zdvihnuté šupinky, ale kučeravé vlasy sú tiež pokryté tenšou vrstvou ochranného mazu. Prečo? Kučery neležia na plocho dotýkajúc sa hlavy, a tak nemajú možnosť zhromažďovať potrebný maz vylučovaný žľazami umiestnenými na pokožke hlavy. Na druhej strane má takáto situácia svoje výhody, pretože sa takéto vlasy mastia oveľa pomalšie. Dehydratácia je jedným z hlavných, nie však jediným problémom, s ktorým sa musia ľudia s kučeravými vlasmi potýkať.
Pre majiteľky prírodných kučeravých vlasov môže byť ich pestovanie veľmi náročné. Čím sú kučery pevnejšie, tým ťažšie je spozorovať akýkoľvek nárast dĺžky. To je jedna z najčastejšie kladených otázok: Prečo mi nerastú vlasy? Samozrejme, že rastú! Len je ťažšie všimnúť si to.
Ako sa správne starať o kučeravé vlasy? V prvom rade si musíte uvedomiť, že starostlivosť o kučeravé vlasy bude trvať dvakrát dlhšie ako u ľudí s rovnými vlasmi, pretože kučery sú veľmi náročné a "náladové". Starostlivosť o kučeravé vlasy a ich úprava je dokonca obrovskou výzvou aj pre skúsených kaderníkov! Tu sú najdôležitejšie rady, ktoré vám pomôžu uľahčiť každodennú starostlivosť o kučeravé vlasy.
Hlavná zásada: kučeravé vlasy je potrebné umývať menej často. Ak nechcete mať zacuchané kučery, musíte tomu venovať dostatok času. To neznamená, že budete celé týždne chodiť s mastnými vlasmi, to by zasa mohlo prispieť k tvorbe lupín. Kučeravé vlasy nemajú rady prehnané úpravy v akomkoľvek smere. Časté umývanie oslabuje kučery a zvyšuje dehydratáciu, pretože šampóny vyplavujú malé množstvo kožného mazu nevyhnutného na udržanie správnej úrovne vlhkosti. Ako často by ste si mali umývať kučeravé vlasy? Skôr nie častejšie ako raz za dva dni. Optimálnym riešením sú dve umývania za týždeň.
Navyše je tu ešte niekoľko ďalších vecí, ktoré stoja za zmienku. Najlepšie je umývať kučeravé vlasy s hlavou sklonenou nadol - vďaka tejto metóde totiž zväčšíme objem a môžeme ich ľahko rozčesať. Okrem toho sa na umývanie a oplachovanie kozmetiky oplatí používať studenú alebo vlažnú vodu, pretože teplo spôsobuje, že šupinky sa dvíhajú vyššie. Vždy majte na pamäti, že s vlasmi musíte zaobchádzať šetrne - už žiadne tupírovanie ani ťahanie si vlasov. Aj šampón by mal mať jemné zloženie.
Všeobecne sa predpokladá, že kučeravé a vlnité vlasy by sa mali česať len na mokro. A to je správne, pretože v tomto prípade je česanie suchých prameňov jednoduchý spôsob, ktorý vedie k vytrhávaniu a lámaniu. Namiesto toho, aby ste sa trápili s rozčesávaním suchých kučier, je lepšie ich rozčesať hneď po umytí. Neskôr sa tým uľahčí sušenie a zabráni sa krepovateniu. Kučeravé vlasy sa odporúča česať hneď po nanesení kondicionéru alebo oleja, prípadne keď je kozmetický prípravok práve opláchnutý. Takto sú vlasy jemné a hladké, čím sa znižuje riziko ich poškodenia.
Je potrebné vedieť, ako správne česať kučeravé vlasy. Rovnako dôležité je však aj to, čo na tento účel používať. Najlepšie doplnky pre kučeravé vlasy sú tie najjednoduchšie. Perfektný bude napríklad drevený hrebeň so širokými zubami alebo obľúbený Tangle Teezer. Kučeravým vlasom prospeje aj používanie kefy s riedkymi štetinami, najlepšie z prírodných materiálov alebo s funkciou ionizácie.
V tomto prípade je vhodné úplne sa vzdať používania fénu, ktorý by mohol zvýšiť problém so stratou hydratácie, krepovatením alebo elektrizovaním. Najvýhodnejšou metódou je nechať takýto typ vlasov vysušiť na vzduchu. Ak však nemáte takúto možnosť, pozrime sa, ako ich vysušiť bez zbytočného poškodenia. Najlepšie je robiť to s hlavou zaklonenou nadol a jemne vlasy premasírovať prstami, čo umožní dodať vlasom objem a zvýrazniť ich kučery. Navyše sa vám bude hodiť fén s rozptyľovačom, ale nezabudnite používať len režimy s chladnejším nastavením. Čo robiť, aby ste zabránili krepovateniu kučeravých vlasov? Pred sušením sa oplatí vmasírovať do vlasov trochu hydratačného, pred teplom chrániaceho oleja.
Toto je dôležité! Všetky kozmetické prípravky na kučeravé vlasy možno účinne nahradiť prírodnými olejmi, ktoré hĺbkovo vyživujú, dôkladne hydratujú, chránia a uľahčujú styling. Sú to prospešnejšie náhrady masiek, krémov a balzamov na vlasy. Musíte sa však naučiť, ktorý vlasový olej je pre kučeravé vlasy najlepší. Správny výber je zárukou úspechu.
Veľa informácií o tom, ako ovplyvňuje olejovanie vlasov ich kvalitu, si môžete prečítať v mnohých ďalších príspevkoch na tomto blogu. Prírodné vlasové oleje sú nekonečným zdrojom cenných vitamínov, minerálov a mastných kyselín. Najmä tie posledné sú pre kučeravé vlasy mimoriadne dôležité, lebo posilňujú vonkajšie štruktúry a prirodzenú hydrolipidovú vrstvu. Vďaka tejto vlastnosti olejovanie kučeravých vlasov zabezpečuje príslušnú úroveň hydratácie, jemnosti, lesku, pružnosti a ochrany pred škodlivými faktormi. Kľúčom k úspechu je výber toho správneho oleja.
Ktorý druh oleja bude pre kučeravé vlasy najviac prospešný? Najviac sa odporúčajú tie, ktoré sú bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny zo skupiny omega-3 a omega-6. Kučeravé vlasy majú vysokú pórovitosť a mali by sa ošetrovať olejmi, ktoré obsahujú väčšie molekuly. Pri výbere olejov na kučeravé vlasy sa teda oplatí vziať do úvahy napríklad tieto:
Treba však mať na pamäti, že kučery rozhodne neobľubujú kokosový olej, ktorý môže spôsobiť zvýšenú krepovatosť. Je tiež lepšie vyhnúť sa ricínovému oleju, ktorý je pre takúto štruktúru vlasov príliš hustý. Ak máte problém s výberom prírodného oleja a stále neviete, aký olej bude vo vašom prípade fungovať, môžete siahnuť po hotovom riešení, napr: Nanoil na vlasy s vysokou pórovitosťou. Ide o výrobok s komplexným pôsobením, ktorý obsahuje ideálne oleje pre kučeravé vlasy, ako aj ďalšie cenné zložky vrátane vitamínov a proteínov.
Komentáre: #0