Prírodné íly sú mimoriadne obľúbené kozmetické výrobky. Najčastejšie ich nájdeme ako zložky telových a pleťových masiek, ale rovnako úspešne sa dajú použiť aj v starostlivosti o vlasy. Výhody použitia ílov na vlasy vyplývajú z ich farby. Dôležité je, že kozmetický íl má najväčší vplyv na pokožku hlavy v oblasti, kde íl aplikujete. Podľa mnohých názorov môžu íly snáď na všetky bežné problémy s vlasmi. Kozmetický íl sa postará o celé vaše telo vrátane vlasov.
Prírodný íl je sediment, ktorý vzniká eróziou. Horninové formy ílu sa potom ťažia, lámu, sušia a sterilizujú. Kozmetický íl možno získať aj zo dna mnohých horúcich prameňov.
Niet divu, že je íl takým ceneným kozmetickým výrobkom. Obsahuje širokú škálu makro- a mikroživín, ktoré potrebuje naša pokožka aj vlasy. Medzi nimi nájdeme horčík, vápnik, draslík, meď, železo, zinok a selén. Pri aplikácii na pokožku hlavy a vlasy sa všetky prospešné zložky dostanú do štruktúry vlasov a pokožky hlavy.
Kozmetická hlina má ďalšiu výhodu. Má záporný náboj a priťahuje pozitívne častice, ako sú toxíny a nečistoty. Pleť sa tak vyčistí naozaj dôkladne.
Hlina má detoxikačné, dezinfekčné a čistiace účinky na vlasy aj pokožku hlavy. Vyrovnáva funkciu mazových žliaz a blokuje nadmerné vylučovanie kožného mazu. Okrem toho upokojuje podráždenie, vyživuje a mierne nadvihuje vlasové korienky. Namiesto výživy môžete íl použiť aj na úpravu vlasov. Najväčšími fanúšičkami ílu sú dievčatá s hustými, krepatými alebo ľahko zaťažiteľnými vlasmi. Práve preto si tak dobre rozumie s prírodnými olejmi. Po zmiešaní s vaším obľúbeným olejom vytvorí skutočne jedinečnú vyživujúcu masku.
Existuje niekoľko druhov kozmetických ílov na vlasy, z ktorých každý má iný skrášľujúci účinok. Na dosiahnutie najlepších účinkov je potrebné zvoliť vhodný spôsob aplikácie a zistiť vlastnosti jednotlivých typov.
Čistí pokožku hlavy a vyrovnáva funkciu mazových žliaz. Stabilizuje tiež pH, pomáha upokojiť podráždenie a odstraňuje zápaly. Zelený íl výborne pôsobí na zrelú pokožku a na vlasy, ktoré trpia nedostatkom objemu a vitality.
Iné názvy tohto ílu sú kaolín alebo porcelánový íl. Biely íl je najšetrnejší, takže je vhodný pre citlivú pokožku. Upokojuje všetky typy podráždenia.
Je o niečo jemnejší ako zelený íl, ale má podobný účinok. Normalizuje vylučovanie kožného mazu a podporuje cirkuláciu v oblasti vlasových korienkov. Odporúča sa pre ľudí s citlivou pokožkou, na ktorú pôsobí lepšie a šetrnejšie ako zelený íl.
Modrá hlina pochádza z Krymu. Je plná kobaltu. Z hľadiska účinku je to najsilnejší typ ílu. Rýchlo absorbuje kožný maz a spevňuje pokožku, účinne čistí póry a odstraňuje nečistoty. Podporuje krvný obeh a obnovuje poškodené vlasy. Ak máte citlivú pokožku hlavy, radšej sa tomuto výrobku vyhnite, pretože je príliš intenzívny a mohol by vám uškodiť.
Tento kozmetický íl pochádza z Mŕtveho mora. Má antiseptické a čistiace účinky. Obsahuje množstvo prospešných minerálov, ktoré účinne vyživujú vlasy. Výsledkom aplikácie je posilnenie a výživa vlasov.
Zbavuje pokožku prebytočného kožného mazu a nečistôt a zanecháva vlasy objemné a silné. Ak chcete zabrániť predčasnému starnutiu vlasov a pokožky, potom si žltý íl zamilujete. Žltý a červený íl majú podobné účinky, ale žltý íl je o niečo silnejší. Napriek intenzívnemu čistiacemu účinku bude íl dostatočne jemný, kde dokáže zmierniť aj podráždenie.
Toto nie je len dokonalá maska na vlasy. Vďaka svojmu jemnému a penivému účinku je vhodný aj na umývanie, zanecháva pokožku a vlasy čisté a svieže. Zaručuje vlasom lesk, jemnosť a pružnosť. Funguje na všetky typy vlasov. Ak ho použijete pri príprave domácej masky, zbaví vás keratínových usadenín. Marocký íl zabraňuje lámavosti vlasov, čistí upchaté folikuly a podporuje zdravý rast vlasov.
Je atypický a v prírode sa nevyskytuje. Vzniká zmiešaním bieleho a červeného ílu. Ružový íl v sebe spája účinky oboch týchto ílov. Je ideálny pre ľudí s citlivou pokožkou hlavy a krehkými vlasmi (ktoré môžu byť aj tenké a mastné). Ružový íl tiež výborne pôsobí na rednúce vlasy a podráždenú pokožku hlavy. Je tiež skvelý na upokojenie pokožky spálenej od slnka a vypĺňa jazvy, aby sa znížila ich viditeľnosť.
Íl môžete na vlasy aplikovať mnohými spôsobmi. Najobľúbenejšia je maska s obsahom ílu. Spraviť ju môžete zmiešaním vybraného ílu s tekutinou: vodou (prevarenou alebo minerálnou) alebo hydrolátom (napr. ružovým, kamilkovým alebo žihľavovým). Dobrou voľbou je obohatenie masky o niekoľko kvapiek vlasového oleja. Takto nebude váš účes po zmytí masky hrubý a drsný - vlasový olej zvýši lesk a hebkosť vlasov. Masku nanášajte najmä na pokožku hlavy, ale rozotrite ju aj po celých vlasoch, aby sa oleje a minerály z ílu mohli vstrebať.
Ďalším skvelým nápadom je šampón s obsahom ílu. Umývanie vlasov s ílom zabraňuje vypadávaniu vlasov, pomáha bojovať proti lupinám, vyrovnáva produkciu kožného mazu a pomáha udržiavať pokožku hlavy sviežu. Íl účinne zbavuje vlasy kožného mazu. Zložky prípravku dokonale absorbujú mastnotu. Ak si chcete vyrobiť šampón s ílom, zmiešajte íl s vodou alebo hydrolátom (nebude peniť). Okrem toho môžete íl jednoducho pridať do už zakúpeného šampónu. Íl môžete použiť aj namiesto suchého šampónu. Naneste ho na vlasy a končeky, počkajte niekoľko minút a potom prípravok vyčešte.
Peeling pokožky hlavy je ďalšou skvelou metódou, pri ktorej môže íl ukázať svoj účinok. Táto metóda podporuje krvný obeh, stimuluje vlasové korienky a pomáha ich zbaviť nečistôt, kozmetiky a keratínových nánosov. Zmiešajte íl so šampónom alebo kondicionérom bez obsahu SLS a cukrom (na 1 polievkovú lyžicu kondicionéru a ílu sú potrebné 3 polievkové lyžice cukru). Zmes naneste na vlasy a masírujte 2-3 minúty.
Hlina sa odporúča na účinnú starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy. Pravidelná aplikácia podporuje rast zdravých a hustých vlasov. Hlina pomôže s posilnením vlasov, rastom vlasov a dokonca aj s vyrovnaním funkcie mazových žliaz. Stačí si vybrať ten, ktorý vyhovuje vašim špecifickým potrebám.
Čistá pokožka hlavy a objemné, krásne a husté vlasy. Hlina vám poskytne hebkosť, ochranu, výživu a starostlivosť.
Komentáre: #0