Úhľadné a vkusné alebo voľné a neporiadne? Francúzsky, rybí chvost alebo klasický? Vrkoče sú nadčasové, ženské a skutočne univerzálne - bez ohľadu na ich druh. Pozrite sa na to, čo o nich ešte neviete!
Vrkoč má jednoduchú definíciu - je to forma účesu, ktorá sa zvyčajne skladá z troch prameňov vlasov a je doplnená o doplnky, ktoré ich držia na mieste, napr. gumičku, stuhu alebo sponu. V súčasnosti existuje veľa rôznych variácií vrkočov.
Vrkoče v rôznych kultúrach
Odkiaľ tento účes pochádza? Vrkoče sa vyskytujú v mnohých rôznych kultúrach. Známe a nosené sú prakticky odjakživa.
Egypťanky si zapletali dlhé vlasy, pretože to bolo najpohodlnejšie. Koniec koncov, staroveké účesy museli byť predovšetkým praktické. V stredoveku sa vrkoč osvedčil, keď ženy museli svoje vlasy skrývať pod klobúkmi a šatkami. Na druhej strane, v indiánskej kultúre sa vrkoče nepriateľom strihali a považovali sa za vojnové trofeje.
Zaujímavosťou je, že v slovanskej kultúre boli vrkoče symbolom panenstva. Dievčatá nosili vrkoč alebo dva, kým sa nevydali. S vrkočmi sa lúčili počas rozpletania deň pred svadbou alebo pri strihaní vrkoča počas svadby ako znak rozlúčky s panenstvom.
Vrkoč: moderný, univerzálny, nadčasový
Vracajú sa vrkoče do módy? Dnes už nemajú veľkú symbolickú hodnotu. Napriek tomu si vrkoč získal pomenovanie nadčasového účesu, ktorý môžete nosiť vždy, pretože je veľmi nepravdepodobné, že by vyšiel z módy (podobne ako drdol v rôznych verziách).
Rôzne vrkoče sa na prehliadkových mólach objavujú nepretržite už roky. Zbožňujú ich Alexander Wang, Valentino Garavani a Fatima Lopes - svetoznámi návrhári.
Aj my si radi zapletáme vlasy do vrkočov, pretože sú pohodlné, ženské a hodia sa na každú príležitosť. Účes obohatený o vrkoče sa hodí na každodenné nákupy, do práce, do posilňovne, na rande, rodinnú večeru alebo na špeciálne príležitosti, napr. na svadbu. Hodí sa ku každému štýlu - boho, veľkolepému, glamour alebo dokonca rockovému.
Konečný výsledok závisí od typu vrkoča, ktorý si vyberiete.
Typy vrkočov - klasické
Predstavujeme vám najjednoduchšie a najklasickejšie vrkoče, pomocou ktorých si môžete vytvoriť nádherný účes.
- Anglický vrkoč - tradičný vrkoč, ktorý vytvoríte tak, že naberiete tri rovnaké pramene a prekrížite ich (pravý prameň cez stredný, ľavý prameň cez stredný, potom opäť pravý prameň cez stredný... atď.)
- Francúzsky vrkoč - robí sa podobne ako obyčajný vrkoč, pričom ľavý a pravý prameň sa prekrížia cez stredný prameň, ale počas pletenia sa pridávajú ďalšie pramene.
- Holandský vrkoč - je to obrátený francúzsky vrkoč - pramene krížite pod stredným prameňom, nie nad ním.
- Rybí vrkoč - má naozaj charakteristický vzor, ktorý vytvoríte tak, že vlasy rozdelíte na dve časti a striedavo prepletáte tenké pravé a ľavé pramene.
- Francúzsky rybí vrkoč - v tejto verzii rybieho vrkoča začínate na vrchu hlavy rozdelením vlasov na dve časti a potom pramene prepletáte a striedavo pridávate ďalšie tenké pramene zľava a sprava.
Typy vrkočov - moderné varianty
To, čo dnes nazývame vrkoč, je niečo viac ako klasický cop. Máme na výber z mnohých variantov. Pozrite si tie najzaujímavejšie.
- Lanový vrkoč sa skladá z dvoch prameňov bez pridania ďalších prameňov. Vyzerá ako hrubé lano a tento efekt dosiahnete tak, že dva pramene vlasov stočíte a omotáte dohromady.
- Rúrkový vrkoč pripomína rúrku a je pomerne náročný: zdvihnite stredný prameň vlasov na vrchu hlavy - je to základ vášho účesu. Potom prekrížte ľavý prameň pod strednou časťou a vráťte sa práve týmto prameňom na ľavú stranu a potom ho opäť vezmite na pravú stranu. Postup zopakujte aj s pravým prameňom.
- Vodopádový vrkoč je úžasný jemný vrkoč, ktorý kombinuje vrkoč s voľne rozpustenými vlasmi. Jeho základom sú tri pramene. Začnite zapletať vrkoč v blízkosti spánkov. Spodný prameň prekrížte cez stredný a k hornému prameňu pridajte prameň a tiež ho prekrížte cez stredný. Následne vynechajte spodný prameň a pridajte nový prameň z rozpustených vlasov, ktorý prekrížte cez stredný prameň.
- Bublinový vrkoč je tak trochu falošný a nepotrebujete naň žiadne extra zručnosti. Vlasy nezapletiete - dáte ich do copu, cop omotáte gumičkou, pričom gumičky rozmiestnite pozdĺž copu, čím sa medzi nimi spraví rozostup a vytvoríte tak falošný vrkoč.
- Základom nekonečného vrkoča sú dva pramene, medzi ktorými je prekrížený extra tenký prameň, čím sa vytvorí znak nekonečna - striedavo ho prekrížite nad a pod zvyškom vlasov. Na vytvorenie nekonečného vrkoča môžete použiť viac prameňov - v tomto prípade ďalšie pramene prekrížite nad a pod zvyškom vlasov.
- DNA vrkoč je skutočne neobyčajný účes - originálny vrkoč pripomínajúci zapletené vlákna DNA. Vychádza z nekonečného vrkoča - spravíte si ho na cope a stočíte ho dokola. Účes zafixujte pomocou laku na vlasy.
- Voľnejší rybí vrkoč vychádza z tradičného rybieho vrkoča - použijete čo najtenšie pramene, po zapletení vrkoč povolíte, aby ste zväčšili jeho objem.
- Zipsový vrkoč je jedným z najzložitejších vrkočov a bez návodu ho nezvládnete. Zahŕňa prácu s viacerými prameňmi naraz - naberiete pramene na vrchu hlavy, prekrížite ich, odložíte... Potom ich prekrížite s ďalšími prameňmi, čo si naozaj vyžaduje istú zručnosť.
- Čínsky vrkoč je fascinujúci vrkoč, ktorý začnete zapletať tak, že si urobíte cop. Potom z copu vezmite vonkajší tenký prameň a obtočte ho uzlom okolo copu. Potom vezmite ďalší tenký prameň a urobte to isté. Opakujte, kým nevytvoríte vrkoč.
- Reťazový vrkoč je zmesou dvoch vrkočov pripomínajúcich laná. Ak ho chcete vytvoriť, stiahnite vlasy do copu, rozdeľte ich na štyri pramene - každý z nich stočte doľava, vezmite dva z nich a stočte ich dokopy v opačnom smere. Nakoniec oba vrkoče stočte dokopy - opäť doľava.
- Pretiahnutý vrkoč je ďalší falošný vrkoč, ktorý nepotrebuje skutočné zapletanie. Zoberte časť vlasov na vrchu a rozdeľte ich na dva copíky. Vrchný cop rozdeľte na polovicu a zviažte ho pod spodným copom. To isté zopakujte s voľnými vlasmi - rozdeľte ich na polovicu a zviažte pod spodným chvostom (medzitým pridajte nové pramene z oboch strán).
- Vrkoč zo štyroch prameňov je rozšírenou verziou štandardného vrkoča - vytvoríte ho zo štyroch rovnomerných častí vlasov, začnete z ľavej strany, pričom prvý prameň prekrížite cez druhý, druhý cez tretí, tretí cez štvrtý. Potom urobíte to isté a začnete vpravo.
- Vrkoč z piatich prameňov je maximálne predĺžená verzia, ktorú vytvoríte s použitím až piatich prameňov vlasov - vezmite prvý prameň na ľavej strane a prekrížte ho cez druhý a pod nasledujúci prameň. Opakujte na pravej strane. Pokračujte, kým nezískate úplný vrkoč.
- Uzlový vrkoč je trochu podobný rúrkovému vrkoču, ale postup je iný. Urobíte si vysoký cop a z ľavej a pravej strany naberiete dva tenké pramene a pevne ich zviažete na vrchu. Potom naberiete ďalšie dva pramene a tiež ich zviažete. Rovnaký krok zopakujte.
Samozrejme, existuje ešte viac druhov vrkočov. Bolo by skutočne náročné opísať všetky typy vrkočov a ich početné variácie.
Ako dosiahnuť krajší vzhľad vrkočov a zväčšiť ich objem?
Na záver - niekoľko tipov pre objemný vrkoč.
Ak chcete, aby vrkoč vyzeral plnšie, musíte predovšetkým udržiavať vlasy zdravé. Ak sú vaše vlasy tenké, krehké a lámavé, nikdy nevyčarujete nádherný hustý vrkoč. Olejová úprava vlasov sa opäť ukáže ako záchrana - dokáže obnoviť vitalitu, uhladiť vrkoč a zabezpečiť ľahké rozčesávanie. Medzi oleje, ktoré sú najlepšou voľbou, patria:
- ricínový olej, ktorý zabraňuje vypadávaniu vlasov, urýchľuje ich rast a následne zväčšuje ich objem
- bavlníkový olej, ktorý chráni končeky vlasov pred štiepením a uhladzuje vrkoče
Pri snahe dodať vlasom objem môže byť užitočné aplikovať na korienky trochu suchého šampónu alebo vlasy pred zapletaním jemne natupírovať. Vďaka týmto jednoduchým trikom získate objem, ktorý dlho vydrží.
Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť, je mierne vytiahnuť boky vrkoča - voľnejší vrkoč a neporiadne poletujúce vlasy poskytujú oveľa lepší výsledok.
Komentáre: #0