S voskom má toho viac spoločného ako s olejmi. Ale predsa – dokáže ohromiť svojimi vlastnosťami. Jojobový olej je zdrojom živín – vitamínov, skvalánu a mastných kyselín; výborne sa vstrebáva do pokožky a je odolný proti rancidifikácii. Je to prírodný opaľovací krém a má podobnú štruktúru ako ľudský maz. Jojobový olej je známy aj pod názvom púštne zlato extrahované zo semien vždyzeleného kríka.
Jojobový olej nie je typický olej, aj keď tak vyzerá. Je to tekutý vosk, ktorý sa lisuje zo semien jojobového kríka – Simmondsia Chinensis. Rastlina pochádza z organických plodín v Strednej Amerike. Vyskytuje sa aj v Austrálii, na Novom Zélande, v Afrike a Ázii, ale v týchto oblastiach je pomerne vzácny. Rastlina sa pestuje aj v Španielsku, ale väčšina produktov na báze jojoby pochádza z rozsiahlych argentínskych púštnych plantáží. Vždyzelené kríky jojoby ukrývajú všetky svoje cenné zložky vo vnútri semien.
Simmondsia Chinensis Seed Oil
50% semienok jojobových kríkov tvoria mastné kyseliny, preto je lisovanie oleja bezproblémové. Jojobové semienka lisované za studena dodávajú zlatistému oleju krásnu orechovú vôňu. Zapamätajte si, že iba nerafinovaný certifikovaný jojobový olej lisovaný za studena je silne vyživujúcim produktom. Pri jeho výbere vždy skontrolujte jeho kvalitu a metódu extrakcie a či bol rafinovaný. Ostatné oleje strácajú svoje živiny.
Vďaka lisovaniu za studena si jojobový olej zachováva všetky kvality prírodného kríka Simmondsia Chinensis. Pri izbovej teplote je jeho textúra tekutá, ale pri teplote okolo mínus sedem stupňov celzia sa mení na vosk. Treba tiež spomenúť, že jojobový olej je mimoriadne odolný voči oxidácii a svoje vlastnosti si zachováva veľmi dlho. V praxi nemá dátum spotreby, pretože si udrží svoju čerstvosť po dlhé roky. Jojobový olej preto prináša skvelé účinky nielen keď je čerstvo vylisovaný.
Ak vás zaujíma, čím sa arganový olej a jojobový olej líšia, musíte čítať ďalej. Sú to naozaj zaujímavé produkty a majú podobné vlastnosti. Je dobré siahnuť po oboch či už hľadáte produkty pre starostlivosti o vlasy či o pleť. Avšak jojobový olej je ten, ktorý obsahuje prírodný skvalán. V dôsledku toho je jeho štruktúra takmer identická ako štruktúra ľudskej kože. Oveľa lepšie sa vstrebáva a oveľa účinnejšie zlepšuje stav vlasov. Podľa ingrediencií, ktoré v zložení oleja hľadáme, sa rozhodujeme, či zvolíme jojobový alebo
Z čoho sa vyrába jojobový olej? Je prírodným zdrojom vitamínu E (urýchľuje obnovu a spomaľuje starnutie buniek), vitamínu A (zlepšuje prirodzené fungovanie pokožky), vitamínu F (posilňuje ochrannú bariéru na pokožke), rastlinných sterolov, mastných kyselín, komplexu vitamínu B a skvalán (zabraňuje zápalom a bojuje proti voľným radikálom). Jojobový olej je kvalitný aj vďaka cenným minerálom, ako sú meď, zinok, selén, jód a chróm, ako aj početným EFA alebo esenciálnym mastným kyselinám.
Prírodný jojobový olej má vysokú biokompatibilitu s pokožkou. Vďaka tomu sa výborne vstrebáva a je tak populárny v pleťovej, telovej a vlasovej kozmetike. Môže fungovať ako samostatný kozmetický produkt alebo aj ako ingrediencia podomácky vyrobených produktov a ošetrení. Často je súčasťou zloženia krémov na tvár, telových mliek, mydiel a vlasových kondicionérov. Nanoil pre vlasy so strednou pórovitosťou bol tiež obohatený o prírodný jojobový olej najvyššej kvality. Funguje ako regulátor a čistí pokožku hlavy. Zaujímavosťou je, že jojobový olej sa používa aj ako základ parfému, aby vôňa vydržala dlhšie.
Pri pravidelnom používaní jojobový olej dodáva pokožke správnu hydratáciu, dodáva jej jemnosť a pružnosť. Je to skvelý olej, ktorý pokožku vypne a je vhodný pre všetky typy pleti. Jojobový olej zabraňuje dehydratácii, udržuje kyslé pH a hydratuje suchú pokožku. Znižuje TWL - transepidermálnu stratu vody. Na druhej strane pleť čistí a zamedzuje nadmernému vylučovaniu kožného mazu pri mastnejšej pleti. Jojobový olej navyše hojí a upokojuje zápaly, preto sa odporúča pri liečbe ekzémov a psoriázy. Funguje aj ako prírodný UV filter.
Výživové vlastnosti jojobového oleja sa často využívajú aj pri starostlivosti o vlasy. Aké sú výhody jojobového oleja pre vlasy? Posilňuje vlasové cibuľky, uľahčuje rozčesávanie, zabraňuje elektrizovaniu a vlasy chráni pred vonkajšími faktormi, vyživuje ich a má pod kontrolou úroveň vlhkosti. Zabraňuje lámavosti a zvyšuje lesk. Pri aplikácii je dobré jojobový olej vmasírovať do pokožky hlavy, pretože prenikne do cibuliek a zlepší fungovanie vlasových folikulov. Navyše pôsobí v boji proti lupinám, upokojuje a zabraňuje masteniu vlasov. Plní mnoho funkcií, pretože pomáha ako suchým tak aj mastným vlasom. Olej dodáva hydratáciu a uzamyká vodu v suchých vlasoch. Na druhej strane kontroluje mazové žľazy a zabraňuje nadmernej sekrécii mazu v mastných vlasoch.
Ak si myslíte, že vďaka jojobovému oleju získajú vaše vysoko porézne vlasy opäť skvelú kondíciu, máte pravdu. Určite je vhodný aj pre vlasy so strednou a nízkou pórovitosťou. Ako to? Jojobový olej má zaujímavé vlastnosti. Je to vosk, a nie obyčajný rastlinný olej. Preto kontrola obsahu mastných kyselín v tomto prípade nebude fungovať. Je to tekutý rastlinný vosk, ktorý funguje pre všetky typy vlasov – poškodené, dehydrované, štiepiace sa, ťažko upraviteľné atď.
Jojobový olej možno použiť v čistej forme alebo aj ak ho pridáte ku kondicionéru. Pamätajte, že olej musí byť prírodný, bez silikónov, konzervačných látok a parfumácie. Najdôležitejší je to, ako funguje – nie farba alebo vôňa. Účinky jojobového oleja sa zvýšia, keď ho zmiešame s inými olejmi, napr. arganový, makadamový alebo kokosový olej. Potom získate kompletnú vlasovú starostlivosť a skutočnú vlasovú premenu.
Komentáre: #0